
Obnova kulturne baštine

Obnova kulturne baštine
Obnova
kulturne
baštine

Graditeljstvo je djelatnost koja je čovječanstvu ostavila trajno nasljeđe kojem se uvijek iznova imamo priliku diviti.
ING-GRAD je, inspiriran upravo tom činjenicom, osnovan kao građevinska tvrtka čija djelatnost uključuje i specijalizirane radove koji podrazumijevaju: sanaciju i rekonstrukciju spomeničke baštine iznimnog povijesnog i umjetničkog značaja.
U više od 35 godina rada na obnovi i rekonstrukciji spomeničke baštine koristili smo se svim prednostima suvremenih metoda gradnje, ali i primjenjivali jedinstvena znanja temeljena na tehnikama, vještinama i recepturama starih zanata.
Većina građevina kulturne ili graditeljske baštine zidane su zgrade koje su izgrađene od kamenih ili opečnih zidnih elemenata povezanih mortom koji su zbog starosti i neadekvatnog održavanja najčešće u lošem stanju. Stoga je prije obnove i završnog uređenja nužno izvršiti konstruktivnu sanaciju. Kompleksnost sanacije povijesnih građevina uvjetuje nekompatibilnost tradicionalnih i novih gradiva te poštivanje njihova izvornog postojanja, zbog čega se ne preporučuje uporaba armiranog betona. Kao najpovoljnija tehnika za popravljanje i ojačanje takvih konstrukcija pokazalo se injektiranje, odnosno stabiliziranje i zatvaranje pukotina oštećenih zidova injektiranjem specijalnim injekcijskim masama, nanošenjem armiranih cementnih ili epoksidnih obloga na jednu ili obje strane zida te prednapinjanje zidova.
Krovišta građevina spomeničke baštine u pravilu su drvena krovišta s različitim vrstama pokrova ovisno o tradiciji podneblja u kojem se građevina nalazi. Rekonstrukcija takvih drvenih krovišta podrazumijeva zamjenu pojedinih elemenata ili kompletne konstrukcije novom drvenom građom, najčešće od slavonskog hrasta ili četinara, te zamjenu pokrova.
Obnova i rekonstrukcija objekta obuhvaća obnovu vanjske fasade, izvođenje profilacija i kamene plastike, izradu drvene stolarije i sve što uključuje vraćanje povijesnog izgleda i izvornog stanja. Radi se prema konzervatorskim smjernicama, zbog čega je obnova i rekonstrukcija objekta duža i zahtijeva specifične materijale, radove i način izvođenja.
Na projektu Muzej Slavonije u Osijeku izvedeni su radovi obnove fasade i pročelja zgrade izradom vapnene žbuke prema izvornoj recepturi. Svi materijali pripremljeni su i proizvedeni na gradilištu. Specifična boja fasade postignuta je prirodnim pigmentima dobivenima od pepela drva ariša.)
Investitor
Općina Motovun
Kategorija
Tvrđave, dvorci i palače
Srednjovjekovne zidine grada Motovuna prstenastog su i poluprstenastog oblika i oblikuju koncentričan tlocrt tipičan za srednjovjekovni grad. Najstarija jezgra grada opasana je obrambenim zidinama iz 13. i 14. stoljeća koje počivaju na starijim temeljima, sačuvana im je visina od 9 do 15 m, a dužina oko 45 m. S unutrašnje su strane te zidine ojačane nizom niša koje su služile kao puškarnice, a na istaknutim dijelovima imaju četverokutne obrambene kule. Na vrhu zidina danas se nalazi šetnica Vladimira Nazora koja vodi oko najvišeg dijela grada, a nekad je taj ophod s vanjske strane bio ojačan grudobranima koji su uklonjeni u 16. i 17. stoljeću. Na južnoj padini brežuljka razvilo se podgrađe te kasnije na njezinu istočnom dijelu predgrađe koji su također bili opasani bedemima. Ti su bedemi s vremenom izgubili svoju obrambenu funkciju i dijelom su bili uklopljeni u izgrađene objekte. Danas su očuvani u tragovima. Sva tri dijela grada povezana su sustavom vanjskih i unutrašnjih fortifikacija sa zidinama, kulama i gradskim vratima, podignutima u razdoblju od 15. do 17. stoljeća.
Radovi zahtjevne sanacije dijela zidina s vanjske strane grada i sanacije potpornog zida Barbakana obuhvaćali su i injektiranje bušotina injekcijskom smjesom na bazi vapna i bijelog cementa, demontažu labavih blokova te djelomičnu zamjenu novim blokovima koji materijalom, dimenzijama i obradom odgovaraju starima.