
Obnova kulturne baštine

Obnova kulturne baštine
Obnova
kulturne
baštine

Graditeljstvo je djelatnost koja je čovječanstvu ostavila trajno nasljeđe kojem se uvijek iznova imamo priliku diviti.
ING-GRAD je, inspiriran upravo tom činjenicom, osnovan kao građevinska tvrtka čija djelatnost uključuje i specijalizirane radove koji podrazumijevaju: sanaciju i rekonstrukciju spomeničke baštine iznimnog povijesnog i umjetničkog značaja.
U više od 35 godina rada na obnovi i rekonstrukciji spomeničke baštine koristili smo se svim prednostima suvremenih metoda gradnje, ali i primjenjivali jedinstvena znanja temeljena na tehnikama, vještinama i recepturama starih zanata.
Većina građevina kulturne ili graditeljske baštine zidane su zgrade koje su izgrađene od kamenih ili opečnih zidnih elemenata povezanih mortom koji su zbog starosti i neadekvatnog održavanja najčešće u lošem stanju. Stoga je prije obnove i završnog uređenja nužno izvršiti konstruktivnu sanaciju. Kompleksnost sanacije povijesnih građevina uvjetuje nekompatibilnost tradicionalnih i novih gradiva te poštivanje njihova izvornog postojanja, zbog čega se ne preporučuje uporaba armiranog betona. Kao najpovoljnija tehnika za popravljanje i ojačanje takvih konstrukcija pokazalo se injektiranje, odnosno stabiliziranje i zatvaranje pukotina oštećenih zidova injektiranjem specijalnim injekcijskim masama, nanošenjem armiranih cementnih ili epoksidnih obloga na jednu ili obje strane zida te prednapinjanje zidova.
Krovišta građevina spomeničke baštine u pravilu su drvena krovišta s različitim vrstama pokrova ovisno o tradiciji podneblja u kojem se građevina nalazi. Rekonstrukcija takvih drvenih krovišta podrazumijeva zamjenu pojedinih elemenata ili kompletne konstrukcije novom drvenom građom, najčešće od slavonskog hrasta ili četinara, te zamjenu pokrova.
Obnova i rekonstrukcija objekta obuhvaća obnovu vanjske fasade, izvođenje profilacija i kamene plastike, izradu drvene stolarije i sve što uključuje vraćanje povijesnog izgleda i izvornog stanja. Radi se prema konzervatorskim smjernicama, zbog čega je obnova i rekonstrukcija objekta duža i zahtijeva specifične materijale, radove i način izvođenja.
Na projektu Muzej Slavonije u Osijeku izvedeni su radovi obnove fasade i pročelja zgrade izradom vapnene žbuke prema izvornoj recepturi. Svi materijali pripremljeni su i proizvedeni na gradilištu. Specifična boja fasade postignuta je prirodnim pigmentima dobivenima od pepela drva ariša.)
Investitor
Arheološki muzej Zagreb
Kategorija
Tvrđave, dvorci i palače
U današnjim Varaždinskim Toplicama, najstarijima i najglasovitijima u Republici Hrvatskoj, nalaze se ostaci rimskog naselja Aquae Iasae koje je naziv dobilo po panonsko-ilirskom plemenu Jasa nastanjenom na tom mjestu prije dolaska Rimljana. Vrhunac razvoja naselje dostiže u 2. i 3. stoljeću, a krajem 3. stoljeća stradava u provali Gota. Ostaci naselja pokazuju rimski način gradnje kamenom. Arheološka istraživanja provedena od 1952. do 1982. utvrdila su nekoliko faza izgradnje naselja i kupališnog kompleksa. Bilo je uobičajeno da se javni i kulturni sadržaji smještaju uz sam izvor te su tako i ovdje otkriveni objekti rimskog kompleksa javne arhitekture (kupalište s bazilikom, forum i kapitolij), smješteni na najgornjoj terasi topličkog brežuljka, bili usko povezani s termalnim izvorom sumporne vode, a zbog pada terena od izvora prema jugu, kupališni sadržaji bili su južno od izvora kako bi se lakše snabdijevali termalnom vodom.
Po narudžbi Arheološkog muzeja u Zagrebu, a za potrebe zaštite i otvorene prezentacije arheološkog lokaliteta rimske zgrade kupališta i bazilike u Varaždinskim Toplicama, izrađena je nadstrešnica od drvenih lameliranih nosača s pokrovom od prozirnog leksana.