
Obnova kulturne baštine

Obnova kulturne baštine
Obnova
kulturne
baštine

Graditeljstvo je djelatnost koja je čovječanstvu ostavila trajno nasljeđe kojem se uvijek iznova imamo priliku diviti.
ING-GRAD je, inspiriran upravo tom činjenicom, osnovan kao građevinska tvrtka čija djelatnost uključuje i specijalizirane radove koji podrazumijevaju: sanaciju i rekonstrukciju spomeničke baštine iznimnog povijesnog i umjetničkog značaja.
U više od 35 godina rada na obnovi i rekonstrukciji spomeničke baštine koristili smo se svim prednostima suvremenih metoda gradnje, ali i primjenjivali jedinstvena znanja temeljena na tehnikama, vještinama i recepturama starih zanata.
Većina građevina kulturne ili graditeljske baštine zidane su zgrade koje su izgrađene od kamenih ili opečnih zidnih elemenata povezanih mortom koji su zbog starosti i neadekvatnog održavanja najčešće u lošem stanju. Stoga je prije obnove i završnog uređenja nužno izvršiti konstruktivnu sanaciju. Kompleksnost sanacije povijesnih građevina uvjetuje nekompatibilnost tradicionalnih i novih gradiva te poštivanje njihova izvornog postojanja, zbog čega se ne preporučuje uporaba armiranog betona. Kao najpovoljnija tehnika za popravljanje i ojačanje takvih konstrukcija pokazalo se injektiranje, odnosno stabiliziranje i zatvaranje pukotina oštećenih zidova injektiranjem specijalnim injekcijskim masama, nanošenjem armiranih cementnih ili epoksidnih obloga na jednu ili obje strane zida te prednapinjanje zidova.
Krovišta građevina spomeničke baštine u pravilu su drvena krovišta s različitim vrstama pokrova ovisno o tradiciji podneblja u kojem se građevina nalazi. Rekonstrukcija takvih drvenih krovišta podrazumijeva zamjenu pojedinih elemenata ili kompletne konstrukcije novom drvenom građom, najčešće od slavonskog hrasta ili četinara, te zamjenu pokrova.
Obnova i rekonstrukcija objekta obuhvaća obnovu vanjske fasade, izvođenje profilacija i kamene plastike, izradu drvene stolarije i sve što uključuje vraćanje povijesnog izgleda i izvornog stanja. Radi se prema konzervatorskim smjernicama, zbog čega je obnova i rekonstrukcija objekta duža i zahtijeva specifične materijale, radove i način izvođenja.
Na projektu Muzej Slavonije u Osijeku izvedeni su radovi obnove fasade i pročelja zgrade izradom vapnene žbuke prema izvornoj recepturi. Svi materijali pripremljeni su i proizvedeni na gradilištu. Specifična boja fasade postignuta je prirodnim pigmentima dobivenima od pepela drva ariša.)
Investitor
Biskupski ordinarijat, Poreč
Kategorija
Sakralna arhitektura
rkvica sv. Nikole podignuta je sredinom 15. stoljeća na ostacima kaštela koji je bio središte srednjovjekovnog utvrđenog naselja. Početkom 18. stoljeća proširena je u veliku jednobrodnu župnu crkvu sv. Nikole koja je posvećena 1701., a dovršena 1708.
Crkva je u unutrašnjosti zaključena ravnim stropom, zidovi su raščlanjeni samo prozorima i vratima, a svetište je povišeno za nekoliko stepenica i odvojeno od ostatka crkve polukružnim nadvojem trijumfalnog luka upisanim u pravokutno polje. U interijeru crkve nalazi se pet baroknih mramornih oltara s palama važnih venecijanskih majstora iz razdoblja od 16 do 18. stoljeća, gotička kamena kustodija iz 15. st. te barokna drvena plastika iz 18. stoljeća. Zvonik je visok 25 m, nalazi se uz glavno pročelje i nadograđen je na srednjovjekovnu kulu.
Radovi na obnovi crkve sadržavali su statičku sanaciju zidova i obnovu krovne konstrukcije hrastovom krovnom građom prema izvornoj geometriji te zamjenu pokrova. Izvršena je sanacija pročelnih zidova i stropova specijalnim reparaturnim mortovima te sanacija stropova vapnenom žbukom prema izvornim profilacijama i uputama konzervatora.