
Obnova kulturne baštine

Obnova kulturne baštine
Obnova
kulturne
baštine

Graditeljstvo je djelatnost koja je čovječanstvu ostavila trajno nasljeđe kojem se uvijek iznova imamo priliku diviti.
ING-GRAD je, inspiriran upravo tom činjenicom, osnovan kao građevinska tvrtka čija djelatnost uključuje i specijalizirane radove koji podrazumijevaju: sanaciju i rekonstrukciju spomeničke baštine iznimnog povijesnog i umjetničkog značaja.
U više od 35 godina rada na obnovi i rekonstrukciji spomeničke baštine koristili smo se svim prednostima suvremenih metoda gradnje, ali i primjenjivali jedinstvena znanja temeljena na tehnikama, vještinama i recepturama starih zanata.
Većina građevina kulturne ili graditeljske baštine zidane su zgrade koje su izgrađene od kamenih ili opečnih zidnih elemenata povezanih mortom koji su zbog starosti i neadekvatnog održavanja najčešće u lošem stanju. Stoga je prije obnove i završnog uređenja nužno izvršiti konstruktivnu sanaciju. Kompleksnost sanacije povijesnih građevina uvjetuje nekompatibilnost tradicionalnih i novih gradiva te poštivanje njihova izvornog postojanja, zbog čega se ne preporučuje uporaba armiranog betona. Kao najpovoljnija tehnika za popravljanje i ojačanje takvih konstrukcija pokazalo se injektiranje, odnosno stabiliziranje i zatvaranje pukotina oštećenih zidova injektiranjem specijalnim injekcijskim masama, nanošenjem armiranih cementnih ili epoksidnih obloga na jednu ili obje strane zida te prednapinjanje zidova.
Uređenju i opremanju dvorca Veliki Tabor prethodila je njegova konstruktivna sanacija koja je uključivala statičku sanaciju kamenih zidova i svodova. Napravljeno je 34.250 kom rupa za injektiranje te utrošeno 450.000 kg injekcijske mase, te time stabilizirano i učvršćeno 6.850 m3 kamenih zidova.
Isti su dodatno učvršćeni ugradnjom čeličnih zatega za ojačanje zidova dužine 612 m, što je građevinu ujedno osiguralo i od potresa.
Ugrađeno:
- 1.780,00 m karbonske trake za ojačanje zidova
- 750,00 m2 karbonske mrežice za ojačanje svodova
- 314,00 m3 drvene hrastove građa za krovište i međukatnu konstrukciju
- 142.000 kom crijepa
Utrošeno je više od 300.000,00 radnih sati restauratora, zidara, tesara, strojara, elektičara, konstruktera i drugih
Krovišta građevina spomeničke baštine u pravilu su drvena krovišta s različitim vrstama pokrova ovisno o tradiciji podneblja u kojem se građevina nalazi. Rekonstrukcija takvih drvenih krovišta podrazumijeva zamjenu pojedinih elemenata ili kompletne konstrukcije novom drvenom građom, najčešće od slavonskog hrasta ili četinara, te zamjenu pokrova.
Obnova i rekonstrukcija objekta obuhvaća obnovu vanjske fasade, izvođenje profilacija i kamene plastike, izradu drvene stolarije i sve što uključuje vraćanje povijesnog izgleda i izvornog stanja. Radi se prema konzervatorskim smjernicama, zbog čega je obnova i rekonstrukcija objekta duža i zahtijeva specifične materijale, radove i način izvođenja.
Na projektu Muzej Slavonije u Osijeku izvedeni su radovi obnove fasade i pročelja zgrade izradom vapnene žbuke prema izvornoj recepturi. Svi materijali pripremljeni su i proizvedeni na gradilištu. Specifična boja fasade postignuta je prirodnim pigmentima dobivenima od pepela drva ariša.)
Investitor
Grad Zagreb
Kategorija
Građevine javne namjene
Osnovna škola Miroslava Krleže najstarija je škola u Zagrebu. Zbog razdoblja u kojem je izgrađena, ali i zbog svojih specifičnosti, ova škola dio je povijesne urbane cjeline grada Zagreba te dio kulturnog dobra. Prva školska godina u Osnovnoj školi Miroslava Krleže bila je 1877./1878. Kao najstarija škola grada Zagreba ova je škola doživjela dva potresa, prvi put 9. studenoga 1880., a potom i 22. ožujka 2020.
U drugom potresu škola je doživjela znatna oštećenja. Statičkim pregledom objekta utvrđeno je da je škola neupotrebljiva zbog strukturnog oštećenja nosivih zidova i zbog opasnosti od urušavanja. Oštećenja nastala na školi uslijed potresa rezultat su starosti materijala koji je tijekom godina izgubio svoja nosiva i vezna svojstva, zbog čega ni stropovi od drvenih greda nisu na odgovarajući način povezani s vertikalnom konstrukcijom.
Rekonstrukcijom je konstrukcijski ojačana, što će osim otpornosti materijala osigurati i željeno ponašanje i odgovor pri budućim potresnim djelovanjima.
Nakon osnovne namjere da se provede konstrukcijska sanacija projektom rekonstrukcije, unutar škole proveden je i niz promjena kako bi se zgrada uskladila s vrijedećim zakonima i propisima, a to se posebno odnosi na primjenu mjera zaštite od požara i zaštite na radu. Svi radovi unutar objekta i na njegovu pročelju izvedeni su u skladu sa zahtjevima Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode. Neki su od radova izmjena u tlocrtnoj dispoziciji kako bi se osigurao standard današnjih škola, što također uključuje osiguranje uvjeta i za osobe s invaliditetom, zbog čega je u školu ugrađeno dizalo. Dodatni su radovi sanacija kompletnog pročelja škole, zamjena vanjske stolarije, izvedba toplinske izolacije s unutarnje strane, razvod novih instalacija te kompletno uređenje dvorišta.