Energetika
i infrastruktura

Image

U više od tri desetljeća iskustva rada na nizu vrlo zahtjevnih energetskih i infrastrukturnih projekata ING-GRAD je u raznovrsnom popisu projekata uspio zaokružiti cijeli proces energetske proizvodnje.

Projekti su to izgradnje, rekonstrukcije, sanacije i dogradnje vjetroelektrana i termoelektrana, elektrana na bio pogon te infrastrukturnih objekata. Na samom kraju energetskog kruga nalazi se i niz benzinskih postaja najveće hrvatske naftne kompanije INA – industrija nafte d.d.

Rad na ovim projektima kompleksan je upravo zbog izazovnog terena koji je u mnogo slučajeva teško dostupan, a radovi obuhvaćaju sve od izgradnje pristupnih cesta i putova do masivnih betona.

Infrastruktura

U projektima energetike i infrastrukture ističemo sljedeće radove:

Geomehanički i zemljani radovi

Geomehanički i zemljani radovi odnose se na izvođenje armiranobetonskih pilota koji se buše u tlu te se armiraju posebnim armaturnim koševima ili čeličnim profilima koji se ugrađuju u bušotine i zapunjavaju betonom. Na taj se način na tlu koje nije povoljno za temeljenje izrađuje skeletna konstrukcija u zemlji koja omogućava nosivost čitavog objekta u nastajanju.

Jeste li znali?

Pri sanaciji mosta na rijeci Dravi u Osijeku izvedena je sanacija kesonskih temelja mosta montažom armiranobetonskih panela – talpi, podvodnim betoniranjem betonskom masom spravljenom prema posebnoj recepturi i injektiranjem temeljnog tla mikrobetonom.

Izgradnja armiranobetonskih, čeličnih i drugih konstrukcija

Konstrukciju objekta možemo nazvati njegovim skeletom. Klasična i najviše zastupljena jest armiranobetonska konstrukcija, dok se čelična konstrukcija upotrebljava pri izgradnji velikih hala ili proizvodnih pogona jer omogućuje bržu i lakšu izgradnju.

Jeste li znali?

Akumulator topline HEP TE-TO Zagreb čelični je spremnik promjera 24 m i visine plašta od 47,5 do 50,12 m, za koji je izgrađena temeljna armiranobetonska ploča promjera 27 m i debljine 2 m oslonjena na 69 armiranobetonskih pilota duljine 20 m.

Izvedbe kanalizacijskih sustava

Kod izvedbe kanalizacijskih sustava riječ je o takozvanim linijskim objektima koji se razlikuju od gradnje klasičnih građevinskih objekata. Objekti su to koji se kontinuirano razvijaju na zadanim trasama u najčešće naseljenim područjima te podrazumijevaju, osim izgradnje same trase, izgradnju popratnih objekata, gravitacijskih i tlačnih kolektora te sanaciju prometnica oštećenih tijekom radova.

Jeste li znali?

Projekt proširenja kanalizacijske mreže grada Poreča sadržavao je izgradnju 64 km kanalizacijskog sustava, gravitacijskih i tlačnih kolektora te sanaciju prometnica.

Izvedba prometne infrastrukture

Kod izgradnje infrastrukturnih i energetskih objekata potrebno je osigurati pristup gradilištu i samom objektu pa se u tom slučaju grade privremene makadamske pristupne ceste koje nastaju prvenstveno za dovoz i odvoz materijala, protok opreme i ljudi, a u konačnici se uređuju kao trajna prometna infrastruktura novoizgrađenih objekata.

Jeste li znali?

Izgradnji vjetroelektrana Korlat, Lukovac i Zelengrad prethodilo je trasiranje i izgradnja više kilometara pristupnih cesta na teško pristupačnom i zahtjevnom terenu Dalmatinskog zaleđa.

ING-GRAD
je do sada radio na

više od50

energerskih i infrastrukturnih projekata

više od 330

MW obnovljive energije

Most na rijeci Dobri, Jarča Polje, Karlovac

Investitor
Hrvatske ceste d.o.o.

Kategorija
Infrastruktura

Stanje ovog mosta zahtijevalo je temeljitu sanaciju i rekonstrukciju. Hidromehaničkim razaranjem uklonjeni su stari i trošni dijelovi, obnovljeni su armiranobetonski vijenac i staze, čelični rubnjaci i ograda te je izgrađena nova kolnička konstrukcija mosta.

 

SANACIJA I REKONSTRUKCIJA HIDROMEHANIČKO RAZARANJE OBNOVA ARMIRANOBETONSKIH VIJENACA I STAZE IZRADA NOVE KOLNIČKE KONSTRUKCIJE MOSTA

Image

Kontakti

ING-GRAD d.o.o. © 2024, Sva prava pridržana! Politika privatnosti