
Energetika
i infrastruktura

Energetika
i infrastruktura

Energetika
i infrastruktura
Energetika
i infrastruktura

U više od tri desetljeća iskustva rada na nizu vrlo zahtjevnih energetskih i infrastrukturnih projekata ING-GRAD je u raznovrsnom popisu projekata uspio zaokružiti cijeli proces energetske proizvodnje.
Projekti su to izgradnje, rekonstrukcije, sanacije i dogradnje vjetroelektrana i termoelektrana, elektrana na bio pogon te infrastrukturnih objekata. Na samom kraju energetskog kruga nalazi se i niz benzinskih postaja najveće hrvatske naftne kompanije INA – industrija nafte d.d.
Rad na ovim projektima kompleksan je upravo zbog izazovnog terena koji je u mnogo slučajeva teško dostupan, a radovi obuhvaćaju sve od izgradnje pristupnih cesta i putova do masivnih betona.
Geomehanički i zemljani radovi odnose se na izvođenje armiranobetonskih pilota koji se buše u tlu te se armiraju posebnim armaturnim koševima ili čeličnim profilima koji se ugrađuju u bušotine i zapunjavaju betonom. Na taj se način na tlu koje nije povoljno za temeljenje izrađuje skeletna konstrukcija u zemlji koja omogućava nosivost čitavog objekta u nastajanju.
Kod izvedbe kanalizacijskih sustava riječ je o takozvanim linijskim objektima koji se razlikuju od gradnje klasičnih građevinskih objekata. Objekti su to koji se kontinuirano razvijaju na zadanim trasama u najčešće naseljenim područjima te podrazumijevaju, osim izgradnje same trase, izgradnju popratnih objekata, gravitacijskih i tlačnih kolektora te sanaciju prometnica oštećenih tijekom radova.
Kod izgradnje infrastrukturnih i energetskih objekata potrebno je osigurati pristup gradilištu i samom objektu pa se u tom slučaju grade privremene makadamske pristupne ceste koje nastaju prvenstveno za dovoz i odvoz materijala, protok opreme i ljudi, a u konačnici se uređuju kao trajna prometna infrastruktura novoizgrađenih objekata.
Investitor
JANAF – Jadranski naftovod d.d.
Kategorija
Energetika
Projekt rekonstrukcije-dogradnje rezervoarskog prostora naftnog terminala Sisak obuhvaća rezervoar A-2513 i A-2512 s pripadajućom opremom i infrastrukturom te njegovo povezivanje s postojećim sustavom. Cilj ovog projekta bilo je povećanje kapaciteta skladišnog prostora na Terminalu Sisak s dosadašnjih 500 000 m3 na 580 000 m3.
U konzorciju s tvrtkama Monting d.o.o. i Đuro Đaković d.d., firma ING-GRAD d.o.o. izvodi građevinske radove koji uključuju zemljane i armiranobetonske radove. Bilo je potrebno poboljšati temeljno tlo šljunčanim stupnicima, izvesti armiranobetonske temeljne prstene te podnicu rezervoara. Uređena posteljica sastoji se od većeg broja slojeva različitih materijala koji sprječavaju natapanje i oslabljenje tla te procjeđivanje medija u tlo i onečišćenje podzemnih voda. Promjer rezervoara iznosi 73 m, a visina 20 m.