Евфразиева базилика, Пореч

Kompleks sakralnih građevina podignutih u vrijeme biskupa Eufrazija nalazi se u sjeveroistočnom dijelu povijesne jezgre grada. Sastoji se od trobrodne bazilike, vanjskoga predvorja povezanoga s kvadratičnim dvorištem, te osmerokutnom krstionicom na koju se nadovezuje gotički zvonik. Današnji je oblik bazilika dobila u 13. i 15. stoljeću, a crkveni je toranj izgrađen u 16. stoljeću. Glavna apsida u bazilici je bogato ukrašena mozaicima koji se uz mozaike iz crkve San Vitale u Ravenni ubrajaju u najznačajnije europske primjerke mozaične umjetnosti. Prema svom značaju nalazi se na Unescovom popisu kulturne baštine.
U kompleksu Eufrazijane, koji osim same Eufrazijeve bazilike čini i više drugih međusobno povezanih građevina i prostora, izvršena je statička sanacija i osiguranje stabilnosti objekata. U sklopu projekta objedinjavanja prezentacije Eufrazijane izvedeni su građevinski i obrtnički radovi, te niz drugih izuzetno osjetljivih i specifičnih zahvata prema strogim restauratorskim i konzervatorskim metodama i uputama.

Евфразиева базилика, Пореч

Штаб