Kompleks dvorca Eltz, Vukovar

Dvorac Eltz jedan je od najreprezentativnijih objekata baroknog razdoblja na hrvatskom tlu; gradi ga 1749-51. grof Anselmo Kazimir Eltz. Kompleks prolazi kroz niz pregradnji od kojih je najznačajnija ona u duhu historicizma s kraja 19. i početka 20. st. koja kompleksu daje njegov konačan izgled, a izvodi ju bečki arhitekt Viktor Siedek.
U ratnim razaranjima Vukovara od 1991. do 1995. godine građevine u sklopu vlastelinstva Eltz gotovo su potpuno oštećene te je izvedena kompletna rekonstrukcija i sanacija sjevernog dijela ovog kompleksa (Veliki dvor, paviljon za goste, zgrada tehnike, kolnica, sjemenarska stanica (Zbirka Bauer), vodotoranj-vidikovac, vrtlareva kuća, vratareva kuća). Objekti su statički sanirani i uklonjeni su svi nestabilni dijelovi. Uslijedila je rekonstrukcija krovišta kvalitetnom hrastovom građom i biber crijepom, izrađene su nove žbuke i fasade, a potom su započeti radovi na unutrašnjem i vanjskom uređenju.Nakon završetka prve faze rekonstrukcije i uređenja Velikog dvora - glavnog objekta kompleksa Eltz, od jeseni 2012. i tijekom 2013. g. sukladno projektu, pristupilo se izvedbi radova na stalnom postavu Gradskog Muzeja Vukovar u Velikom Dvoru. Rekonstrukcija je uključivala i uređenje ostalih objekata kompleksa: Zgrada kolnice, Sjemenarska postaja – zbirka Bauer, Toranj – Vidikovac i Vrtlareva kuća, te radovima pejzažnog uređenja perivoja.

radovi na dvorcu

završeni kompleks