Palača Arsan Petris, Cres

Palača je smještena na malom trgu. Sagrađena je u 15. stoljeću, na mjestu arsenala, na južnom, tada rubnom dijelu povijesne jezgre. Južno je pročelje raščlanjeno monoforama, dok je istočno, reprezentativno pročelje raščlanjeno je biforama oblikovanim u stilu venecijanske cvjetne gotike. Palača ArsanPetris najstarija je patricijska kuća u Cresu. Nakon svršetka radova u njoj će biti smješten Gradski muzej.
Statička stabilnost objekta osigurana je klasičnim metodama ugradnje cona-mono zatega i injektiranjem specijalnom injekcijskom smjesom. Osim unutarnjega uređenja palače, izvedena je rekonstrukcija drvenih stropova i krova, te obnova pokrova od kupa kanalice ugradnjom na suho u tradiciji podneblja. Obnovljena je i kamena plastika prema originalnim komadima i izvornom stanju.

Palača Arsan Petris