Crkva sv. Marka, Zagreb

Crkva sv. Marka građena je sredinom 13. stoljeća. Sačuvani su elementi romaničke gradnje i gotičke faze iz druge polovice 14. stoljeća.
Regotizirana je prema nacrtima Hermanna Bolléa od 1876. do 1882. g. kad je izveden krov od glaziranog raznobojnog crijepa s grbovima Trojedine Kraljevine Hrvatske, Dalmacije i Slavonije, te grb grada Zagreba. Unutrašnjost su obnovili kipar Ivan Meštrović i slikar Jozo Kljaković u razdoblju od 1936. do 1938. godine.
Prema konzervatorskim planovima i nadzoru izvedena je rekonstrukcija, te djelomična zamjena drvene krovne konstrukcije lađe crkve, kapele, sjeverne i južne apside prvoklasnom drvenom građom od ariša prema izvornoj geometriji. Krovni pokrov je zamijenjen novim glaziranim obojenim crijepom prema postojećem uzorku i fotogrametrijskim nacrtima.

Crkva sv. Marka