Palača Prve hrvatske štedionice (Oktogon), Ilica 5, Zagreb

Prva hrvatska štedionica je 1898-1900. dala izgraditi palaču Prve hrvatske štedionice. Graditelj je bio, Josip pl. Vancaš koji je bio zadužen i za nadzor gradnje, a gradnju je izvodilo poduzeće Pilar&Mally&Bauda. Središnji dio ovog objekta je osmerokutnog oblika i nadsvođen je kupolom koja je primjer onodobnih tehničkih dostignuća vidljivih u metalnoj rešetkastoj strukturi s vitrajima. Taj je središnji dio spojen dvama pasažima sa susjednom ulicom i trgom. Figuralni reljefi na atikama te impresivni Atlanti na ulazu rad su radionice ReinholdVölkel, a poznat je i njihov reljef "Hrvatska"na zapadnoj strani ispod kupole s mnoštvom alegorijskih figura, dok je autor kamenih kipova Dragutin Morak. Objekt je izgrađen u vrlo kratkom periodu od petnaest i pol mjeseci. Projekt obnove sjevernog i južnog prolaza palače Prve hrvatske štedionice Oktogon obuhvatio je zaštitu i obnovu pročelne žbuke prema postojećim profilacijama, sanaciju i restauraciju staklenih stropova, čišćenje postojećih i zamjenu stolarskih elemenata s okovima, završno bojanje zidova silikatnim bojama te ugradnju sustava zaštite od golubova.

Oktogon