Glavni kolodvor, Zagreb

Autor projekta za zgradu zagrebačkog Glavnog kolodvora je mađarski arhitekt FerencPfaff, glavni inženjer Državnih ugarskih željeznica koji projektira sve najznačajnije projekte iz njezine nadležnosti. Na području Hrvatske projektira željezničke kolodvore u Rijeci, Osijeku, Karlovcu i Zagrebu. Zgrada zagrebačkog Glavnog kolodvora građena je od 1890-1892. i smještena je aksijalno u odnosu na os kemijskog laboratorija te gradski perivoj u produljenju akademskog trga. Dugačka je 186.5 m, horizontalno je razvedena, relativno niskog paviljonskog tipa pročelja rastvorenog kolonadama prema Zelenoj potkovi. Pročelje je podijeljeno u tri dijela, od kojih je središnji najviši te dva bočna niža krila s ugaonim rizalitima. Bogato je dekorirano inventarom neoklasicističke ornamentike te skulpturalnim ukrasima koji se sastoje od alegorijskih kompozicija od kojih je alegorija prometa smještena u centralnom zabatu, alegorija stočarstva i lova u nišama na visini prvog kata, a na aticirizalita nalaze se alegorije poljodjelstva i industrije. Skulpturu je izvelo kiparsko poduzeće Vilima Maršenka iz Budimpešte 1891/92., a radove na zgradi segedinska tvrtka Iv. Milko.
Renoviranje i uređenje zgrade Glavnog željezničkog kolodvora u Zagrebu obuhvatilo je izradu nove žbuke pročelja u svemu prema postojećoj, izradu nove limarije, rekonstrukciju krovišta i zamjenu pokrova od biber crijepa, popravak oštećene i zamjenu vanjske stolarije od crnogoričnog drveta prve klase te završnu obradu pročelja silikatnim premazom.

Glavni kolodvor