Crkva sv. Marije od Pohoda, Marija Gorica (Brdovec)

Staru crkvu sv. Petra i samostan u župi Brdovec preuzeli su u 16. stoljeću bosanski franjevci. U 17. stoljeću promijenjen je patrocinij i posvećena je Majci Božjoj. Crkva je 1758. g. pregrađena u baroknom stilu. Novu je crkvu gradio uvaženi zagrebački graditelj Matija Leonhart.
Uređenju unutrašnjosti crkve prethodila je sanacija temelja, sanacija i obnova zidova, te svodova visokokvalitetnim reparaturnim mortovima i obnova, te rekonstrukcija krovišta i pokrova. Najzahtjevniji zahvati bili su sanacija vlage, obnova pročelja i fasade specijalnom reparaturnom žbukom. U sklopu radova unutrašnjeg uređenja izrađena je i nova drvena konstrukcija stubišta i pjevališta, novi kameni podovi, elektroinstalacije i rasvjeta. Prostor ispred crkve dobio je nov izgled izgradnjom i popločenjem maloga trga, odmorišta i prilaznih staza.

Crkva sv. Marije od Pohoda