Proces kupovine novog stana

“Dome, slatki dome!”. Nije li to misao kojom želite biti zaokupljeni svaki put prilikom ulaska u stan? Niz je elemenata koji čine razliku između stana i doma. Lokacija, dizajn interijera i eksterijera i ono najvažnije, stanari, samo su neki od elemenata koji običan stan čine domom. No, jedno je sigurno: da biste stvorili savršen dom, prvo morate imati prostor koji ćete pretvoriti u dom.

Budući da je stan investicija za cijeli život, donosimo temeljne stavke na koje treba obratiti pozornost pri njegovoj kupovini:

• Lokacija
  • Veličina stana
  • Dostupnost potrebne dokumentacije
  • Uređenje doma

U ovom blog postu vam donosimo savjete na što biste trebali pripaziti prije same kupovine stana.

Financijsko planiranje

Neka vaša priprema za kupovinu stana obuhvati i temeljito istraživanje aktualnih trendova na tržištu nekretnina. Kakva je trenutna ponuda? Koji kriteriji su ključni u definiranju cijene stana? Kako vam se sada čini ponuda za koju ste zainteresirani, kada imate širu perspektivu i uvid u tržište cijelog grada?

Prva stavka u pripremi je zasigurno pitanje financijskih mogućnosti. Kako je kupovina stana životna investicija i zasigurno jedna od najvažnijih u životu pojedinca, dobro planiranje je ključ svega. U nastavku vam donosimo nekoliko savjeta na što obratiti pozornost pri planiranju svog budžeta:

• Odredite budžet kojim ćete raspolagati u ovoj investiciji
  • Istražite mogućnosti kreditiranja
  • Imajte u vidu obvezu plaćanja predujma
  • Razmotrite koristi otvaranja stambene štednje

Budite realni pri prognoziranju mogućnosti plaćanja i temeljite svoje planove na stvarnim informacijama. Promišljeno planiranje troškova kakvom trebate težiti uključuje i troškove uređenja stana, njegovog interijera i eksterijera te kupovine namještaja i kućanskih aparata.

Pri kreditnoj sposobnosti obratite pažnju da nemate neriješenih dugova, da ste u kontinuiranom radnom stažu 6-12 mjeseci te ostale faktore koji mogu utjecati na vašu kreditnu sposobnost.

novistan

Kako biste vlasniku nekretnine pokazali ozbiljnost i čvrst interes za stanom, ustaljena je praksa plaćanje predujma. Neki od savjeta za uzeti u obzir kod plaćanja predujma su:

• Iznos predujma nije strogo određen, no, on u praksi iznosi oko 10% od prodajne cijene stana
  • Iznos za plaćanje predujma već u početku procesa odvojite u ovu svrhu

Prošećite, razgledajte, osjetite!

Imajte u vidu da dom ne čini samo stan i vaši ukućani. Ono što je bitno je osjećaj koji nam pruža, osjećaj vlastitog doma. Prošećite naseljem, pogledate gdje vam je najbliža trgovina, škola, sportski centar, kakva vam je prometna povezanost, u kojoj mjeri su zastupljene zelene površine ili bilo što što koristite svakodnevno. Nastojite osjetiti svoju novu potencijalnu okolinu!

Kako izgleda Vaš dom iz snova?

Imate li jasnu viziju svog doma iz snova? Znate li točno što je to bez čega svoj dom ne možete zamisliti? Kako se ne bi izgubili u moru stanova koji se danas nude na tržištu, a svakim danom se grade novi, potrebno je napraviti popis obilježja koja očekujemo od budućeg stana. U prijašnjim blog postovima objasnili smo vam točno kako odrediti samu lokaciju te veličinu stana ovisno o vašim potrebama!

Ono što je bitno je uzeti u obzir je:

• Lokacija, lokacija, lokacija
  • Okolina ovisno o našim svakodnevnim aktivnostima
  • Veličina stana

Dobro otvorite oči dok razgledavate stan

Ukoliko stan nije kakvim ste ga zamišljali i odmah primjećujete potencijal za obnovu ili remodeliranje, pazite da to uračunate u svoj planirani budžet.

Suvremena stanogradnja je u pravilu orijentirana prema energetskoj učinkovitosti i efikasnosti te je samim time lider ekološke svijesti. Neki od benefita koje ona donosi:

• Ventilirajući sustav izolacije fasade
  • Aluminijsko - drvena stolarija
  • Staklene stijene s refleksijskim i apsorpcijskim svojstvima
  • Termički izolirana ventilirajuća fasada
  • Prostrana kupaonica
  • Podno grijanje kupaonice
  • Prostrana terasa
  • Dvorište kao spoj s prirodom

Prirodno strujanje zraka prilagođavat će temperaturu zraka u stanu, što za posljedicu ima znatne uštede energije pri zagrijavanju ili hlađenju prostora.

Istražite, raspitajte se

Visoka informiranost i zdrava doza opreza Vaši su ključni saveznici u procesu kupovine stana. Nažalost, u praksi su česti slučajevi razočaranih kupaca koji prekasno otkrivaju mane svojih novih stanova. Uzrok tome može biti uskraćivanje informacija od strane trgovca nekretninama, nekompetentnost prodajnih agenata i mnogi drugi razlozi. Upravo će Vam spomenuti saveznici omogućiti da neutralizirate opisane rizike.

obiteljdom

Prije no što donesete svoju konačnu odluku, preporučujemo uvid u dokumente koji će vam pružiti potpunu sliku stana i zgrade u kojoj se nalazi, primjerice:

• Energetski certifikat
  • Kvaliteta građevinskih materijala
  • Legalnost samog projekta
  • Reference
  • Građevinska i uporabna dozvola
  • Vlasnički papiri

Vaganjem svih dobivenih informacija možete donijeti objektivnu odluku i biti sigurni u ono što kupujete.

Donijeli ste odluku?

Sve do sada navedeno ste uzeli u obzir i pronašli prostor koji ispunjava vaše snove? Čestitamo, napravili ste najteži dio posla. Sada pretvorite stan u dom! Uredite po vašoj mjeri i vašim željama.

Jeste li spremni?

Učinite prvi korak da stan pretvorite u svoj dom!